MHP İstanbul 27.Dönem Milletvekilleri Listesi

Edip Semih Yalçın

Sivas / Gemerek – 1958, Kamuran, Zekiye.Öğretim Üyesi; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsünde, doktorasını Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yaptı.

Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde yardımcı doçent, doçent ve profesör oldu.Dekan Yardımcılığı, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Bilim, fikir ve siyasete dair 14 kitabı, 49 makalesi bulunmaktadır.24. Dönemde Gaziantep, 25, 26 ve 27. dönemde İstanbul 1. Bölge Milletvekili seçildi.

Akdeniz için Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA), Millî Savunma ve İçişleri Komisyonu Üyeliği yaptı. MHP Genel Başkan Yardımcısıdır. İyi düzeyde İngilizce bilen Yalçın, evli ve 4 çocuk babasıdır.

İzzet Ulvi Yönter

Afyonkarahisar / Emirdağ – 1976, Cevdet, Ayşe Dudu.
Kamu Görevlisi; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Politikası Ana Bilim Dalında yüksek lisansını tamamladı.

Gazi ve Anadolu üniversitelerinde iktisat doktora çalışmalarına devam etmektedir. Ulaştırma ve Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıklarına bağlı kuruluşlarda müfettiş olarak çalıştı.


25, 26 ve 27. dönemde İstanbul 1. Bölge Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyeliği yaptı. MHP Genel Başkan Yardımcısıdır. İyi düzeyde İngilizce bilen Yönter, evli ve bir çocuk babasıdır.

Mehmet Bülent Karataş

1972 Kars doğumludur. Baba adı Taştan, anne adı Serinaz’dır.
İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Kars’ta tamamlamıştır. Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi Uluslararası İktisat Lisans, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Ön Lisans bölümlerini tamamlamıştır. İnşaat sektöründe ticaretle uğraşmaktadır.

1996 – 1998 yılları arasında İstanbul Ülkü Ocakları İl Başkanlığı, 2012 – 2014 yılları arasında MHP MYK Üyeliği, 2014 – 2018 yılları arasında MHP İstanbul İl Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 27. dönem İstanbul 1.Bölge Milletvekili seçilmiştir.

İş dünyası, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti organları ve Üniversiteler tarafından verilmiş çok sayıda plaket ve başarı ödülüne sahiptir. İngilizce bilen Karataş, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Celal Adan

10 Eylül 1951’de Ağrı Tutak’ta doğdu. Annesinin adı Fatma, Babasının adı Temur’dur. İlk ve Ortaokulu Ağrı “Tutak’ta, Liseyi Erzurum Yatılı Lisesinde tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesini bitirerek, Orman Yüksek Mühendisi oldu.

21. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. İki dönem Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı.

24, 25. ve  26. Dönemde tekrar İstanbul Milletvekili seçildi ve Adalet Komisyonu üyeliği yaptı.

27. Dönemde de İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girmeye hak kazandı. 27. Dönem de TBMM Başkanvekili seçildi ve TBMM Başkanvekili olarak halen görevini sürdürmektedir.

Celal Adan evli ve iki çocuk babasıdır.

Cemal Çetin

Kayseri / Develi – 1963, Ahmet, İmmihani.

Jeoloji Mühendisi, Yönetici; Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesini bitirdi.

Almanya’da Aachen Teknik Üniversitesinde Genel Jeoloji ve Poleontoloji, Almanya’da Köln Üniversitesinde Maden Yatakları ve Mikropaleontoloji dallarında eğitim aldı.

Avrupa Türk Federasyon ve Avrupa Türk Konfederasyon Genel başkanlıkları yaptı.

İyi düzeyde Almanca bilen Cemal Çetin, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Feti Yıldız

Yozgat / Boğazlıyan – 1953, Derviş, Emine.

Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Başdanışmanı olarak görev yaptı. MHP 18 Mart 2018 Büyük Kurultayı’nda Genel Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

Orta düzeyde Fransızca bilen Feti Yıldız, evli ve 2 çocuk babasıdır.

İsmail Faruk Aksu

01 Eylül 1963 te Ünye’de doğdu. Baba adı Ziya, anne adı Saniye’dir.

İktisatçı; Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde tamamladı.

Kamu kurumlarında Uzman Yardımcısı, Uzman, Şube Müdürü, Daire Başkanı, Bakanlık Müşaviri, Müsteşar Yardımcılığı, Müsteşarlık ve çeşitli kurul üyelikleri görevlerinde bulundu.

Sivil toplum kuruluşu yöneticiliği yaptı. 25’inci, 26’ncı ve 27’nci Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. 25’inci ve 26’ncı Dönem TBMM Adalet Komisyonu üyesi yapmıştır.

İngilizce bilen İsmail Faruk Aksu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Arzu Erdem

10.02.1970’de Almanya’da doğmuştur. Aslen Malatyalıdır.İlkokulu Weinsberg, ortaokulu Heillbronn Junstinus-Kerner-Gymnasium, liseyi ise İstanbul Sabancı Lisesinde okuyan Erdem, 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Alman Dili Eğitimi Bölümünden mezun olmuş ve aynı bölümde yüksek lisansını tamamlamıştır (Tez konusu Kişiye özgü yabancı dil öğrenme metotları – Yökref.No.: 10298562).

İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Doktora öğrencisidir.1990-1994 yılları arasında İstanbul Barosu Başkanlığında Md. Yrd. olarak görev almıştır. Boğaziçi Üniversitesi Vakfının önerisi ile yurt dışı seminerlere İstanbul Üniversitesi öğrenci temsilcisi olarak katılmıştır.

TÖMER – Almanca dalında C1 düzeyinde Avrupa Dil Portfolyosuna sahiptir . 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Birliği Uyum Sürecinde Proje Yönetmeliği eğitimlerini tamamlayarak Uzmanlık Sertifikasını, 1997 itibari ile Yeminli Tercümanlık 2011 itibari ile de Adli Bilirkişilik belgesini almıştır. Kişisel gelişim, siyaset bilimi, toplam kalite anlayışı, rekabet Pazar stratejileri, yatırım politikaları ve benzeri dallarda uzmanlık sertifikaları bulunmaktadır. Çeşitli dergi ve kitaplarda yazı ve akademik tercümeleri yayınlanmıştır.

Pedagojik Formasyon belgesine de sahip olan Arzu Erdem Dilbilimci, Pedagojik Destek Uzmanı, Adli Bilirkişi ve Eğitimci olmasının yanı sıra, 1995 yılı itibari ile otomotiv, eğitim ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren Aile Şirketinde Üst Düzey Yöneticilik yapmıştır. 1997 yılı itibari ile eğitim alanında faaliyet gösteren Elele Eğitim Hizmetleri ve Avrupa Gelişim Akademisinin kurucusudur.

2001 yılında Gençleri Uyuşturucudan Koruma Derneğinin Kurucu Bşk. Yrd. (Prof. Dr. Arif Verimli Bşk.), 2009 yılında KİMSED Kimsesiz Çocuklar Derneğinin Kurucu Başkanlığını (Prof. Dr. M. Kemal Öke Beyefendi’nin Başkan Yrd.) yaparak bu alanlarda birçok sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlamıştır.

AB teşviki ile kurulan dezavantajlı gruplar için İnsan Hakları Derneğinin üyesidir, dezavantajlı kadın ve çocuk gruplarına yönelik çalışmalar yapmaktadır.Kadın, Eğitim ve Çocuk İstismarı Sorunlarıyla ilgili olarak çalışmalar yapan Arzu ERDEM, 2004 yılında Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Teşkilatlarında çalışmaya başlamıştır. Bir Türk kadını, bir anne, bir eş, duyarlı bir insan olarak akademik ve siyasal birikimlerini memleketi için hizmete çevirebilmek arzusuyla MHP 2007’de 3.Bölge 19.sıra , 2011’de 7. Sıra , 7.Haziran 2015’de 4.sıra, Kasım 2015’te 3.Sıra ,Haziran 2018’de 3. Sıra milletvekili adayı olmuştur.

Milliyetçi Hareket Partisinden 25. / 26. Ve 27. Dönem İstanbul 3. Bölgeden Milletvekili seçilmiştir.26. Dönemde TBMM AB Uyum Komisyonu, Türkiye- AB KPK ve Avusturya, Ruanda, Tanzanya, Namibya, Bulgaristan, Burkina Faso, KKTC, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve İrlanda Dostluk Grubu üyesidir.TBMM MHP Grubu Divan üyesidir.

Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce, orta düzeyde Fransızca ve Latince bilen Erdem evli, 2 çocuk annesidir.

Hayati Arkaz

Sivas / Yıldızeli – Hamdi, Nadire.

İş Adamı, Tıp Doktoru;İlk , Orta ve Lise eğitimini Sivas’ta tamamlayan Arkaz,İstanbul Üniversitesi – İstanbul (Çapa )Tıp Fakültesi mezunudur.

Öğrencilik yıllarından itibaren ülke meseleleri ile yakından ilgilenen Arkaz,Türkiye’nin en büyük Gençlik Hareketi olan Ülkü Ocaklarının her kademesinde görev yapmıştır.

Anadolu Hastaneleri Grubu kurucusu ve ARKAZ Holding Yönetim Kurulu Başkanıdır. Hayati Arkaz, evli ve iki çocuk babasıdır.