Cumhuriyetin 100. Yılı Yüce Türk Milletine Kutlu Olsun

Gündemİstanbul'dan Haberler

İl Başkanımız Sn. Birol Gür: Kadına yönelmiş saldırı, toplumsal huzur ve insanlık değerlerine saldırıdır. – Başak Cengiz Cinayetine İlişkin Basın Açıklaması

3 dk okuma süresi

İl Başkanımız Sayın Birol Gür , Merkez Disiplin Kurulu Başkan vekilimiz Sayın Niyazi Paksoy ve avukatlarımız, Başak Cengiz’in katledilmesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

İl Başkanımız Sayın Birol Gür yaptığı açıklamada “Bu cani katil Başak Cengiz kızımızı bedenen zayıf gördüğü için hedef almıştır, oysa hedef aldığı şeyin Türk Milletinin sarsılmaz güçlü iradesi olduğunu en sert şekilde anlaması için en ağır cezayı alması adına, Sayın Genel Başkanımız, Liderimiz Devlet Bahçeli Beyin talimatları ile hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.” dedi.

İl Başkanımız Sayın Birol Gür’ün yapmış olduğu konuşma şu şekilde:

Kıymetli Basın Mensuplarımız,

Kadın, bir milletin kimliğini yansıtan değerlerden biridir.

Türk kültür tarihine bakıldığında; kadınların ön planda tutulduklarını görürüz.

Türkler, Hakan’ın yanında kadına yer vermiş, kadınların hükümdar olmasına da olanak sağlamışlardır.

Buna en iyi örnek; Tomris hatundur.

Aynı zamanda destanlarımızda kadın güç ve ilham kaynağıdır.

Orhun kitabeleri de “Kağan ve Hatun buyurur” sözleriyle başlamaktadır. Buyrukta hatun ibaresi yoksa buyruk hükümsüz kılınır.

Ülkemizde son zamanlarda görülen kadına karşı şiddet olayları, cinayetler belli şuura varamamış caniler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Buna en son olarak Başak Cengiz cinayeti eklenmiştir.

Bir cani evinde plan yaparak sokağa çıkıyor.

Katilin ifadesinde anlaşıldığı üzere, planında zayıf kadın algısı ile hareket ediyor.

Bir kadını hedef alarak ve tasarlayarak birden çok kılıç darbesi ile canavarca katletiyor.

Bu bağlamda TCK 82 maddesinin 

1/ Kasten öldürme suçunun;

a) Tasarlayarak,

b) Canavarca hisle veya eziyet çektirerek, işlenmesi halinde, kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır ibaresini içermektedir.

Başak Cengiz’in katili için uygulanacak ceza çok nettir ve açıkça uygulanması gerekmektedir.

TCK 32 akıl sağlığına dayalı cezasızlık yahut TCK 62 takdiri indirim nedenleri asla kabul edilemez. 

Kadına yönelik cinsel saldırı ve hunharca işlenen cinayetlerde idam cezasının acilen mevzuata dahil edilmesi de artık bir zaruret haline gelmiştir.

Kamuoyunun bu beklentisinin sözde insan hakları savunucularının söz de Avrupa Değerleri maskesinin ardına saklananların propagandalarına aldırış etmeden yerine getirilmesi gerekmektedir.

Sayın Genel Başkanımız, Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’in ifadesi ile bir kadına el uzatan, dil uzatan, katleden, canına kast eden bir yaratığa tahammülümüz yoktur.

Kadına yönelmiş saldırı toplumsal huzur ve insanlık değerlerine saldırıdır.

Bu zalimliğin hesabı sorulmalıdır.  İnsanlık onuru bu zalimin en ağır cezayı alması ile bir nebze huzur bulacaktır.

Kadın cinayetleri ve kadına şiddeti lanetliyoruz. 2020 yılında 527 kadın cinayete kurban gitmiştir. Bu yıl ise yılın ilk on ayı itibari ile 120 ‘e yakın kadın cinayeti işlenmiştir.

Bir toplumda kadına şiddet varsa medeniyet seviyesinde sorun var demektir.

Başak Cengiz’e sallanan kılıç hepimize sallanmış, hepimizin canından can almıştır.

Savunmasız bir insana saldırmak hem yüce dinimiz hem de Türk töresinde alçaklığın vardığı son noktadır. Kadına yönelmiş şiddet kadına yönelmiş cinayet eylemleri en ağır insan hakkı ihlalidir.

Kadına şiddeti politik çekişmelerden arındırarak ama siyasetin en önemli başlıkları arasına alarak ele almak zorundayız.

Kadınların sokaklarında özgürce ve güven içinde dolaştığı, cinsel istismar başta olmak üzere herhangi bir mobbinge maruz kalmadan iş hayatında yer alabilmesinin önündeki tüm engelleri kaldırmak zorundayız.

Kadına şiddetin Türk Ceza Kanununda ayrı bir fasılda ele alınması, kadının kadın olmasından kaynaklanan saiklerle maruz kaldığı şiddet olaylarında başta idam cezası olmak üzere caydırıcı yüksek cezalara yer verilmesi gerekmektedir.

Cezaların caydırıcı olması toplumun vicdanında rahatlamaya vesile olması açısından önemlidir.

Bu cani katil Başak Cengiz kızımızı bedenen zayıf gördüğü için hedef almıştır, oysa hedef aldığı şeyin Türk Milletinin sarsılmaz güçlü iradesi olduğunu en sert şekilde anlaması için en ağır cezayı alması adına, Sayın Genel Başkanımız, Liderimiz Devlet Bahçeli Beyin talimatları ile hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

İlgili içerikler
GündemMHP Grup Toplantıları

Liderimiz Devlet Bahçeli’nin 28 Kasım 2023 tarihli MHP Grup Toplantısı Konuşması

17 dk okuma süresi
Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin 28 Kasım 2023 MHP Grup Toplantısı’nda yapmış oldukları konuşma şu şekildedir: Değerli Milletvekili Arkadaşlarım, Saygıdeğer Misafirler, Basınımızın…
GündemMHP Grup Toplantıları

Liderimiz Devlet Bahçeli’nin 21 Kasım 2023 tarihli MHP Grup Toplantısı Konuşması

20 dk okuma süresi
Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin 21 Kasım 2023 tarihli MHP Grup Toplantısı’nda yapmış olduğu konuşma şu şekildedir: Aziz Dava Arkadaşlarım, Değerli Misafirler,…
GündemMHP Grup Toplantıları

Liderimiz Devlet Bahçeli'nin 14 Kasım 2023 tarihli MHP Grup Toplantısı Konuşması

20 dk okuma süresi
Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin 14 Kasım 2023 tarihli MHP Grup Toplantısı’nda yapmış oldukları konuşma şu şekildedir: Değerli Milletvekilleri, Muhterem Misafirler, Basınımızın…