Genel

MHP İstanbul İl Sekreteri Osman Gür: İBB İstiklal Caddesini Beton Yığınına Çevirdi

3 dk okuma süresi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Beyoğlu Belediyesi tarafından iki yıl önce İstiklal Caddesi’ne yerleştirilen ağaçları kaldırmasına bir tepki de Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul İl Sekreteri Osman Gür’den geldi. Gür, ” Doğma büyüme bu bölgenin bir evladı olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirm ki İstiklal Caddesi hiçbir dönemde bu kadar çirkin ve gereksiz bir uygulamayla karşılaşmamıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin ağaçlandırma adı altında yaptıkları şey koca koca beton yığınlarını İstiklal Caddesinin ortasına yığmaktan ibarettir” dedi.

Beyoğlu Belediyesi, 2019 Yerel Seçimlerinden bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstiklal Caddesi’nde yerine getirmediği görev ve sorumluluklarını üstlenerek bölgede herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için hummalı bir çalışma yürütüyor. İBB yönetimi ise bölge esnafı ve turistler tarafından memnuniyetle karşılanan hizmetleri durdurmak için büyük bir çaba sarf ediyor. 30 Mayıs Cumartesi günü hiçbir hukuki gerekçe sunmadan yüzlerce araç ve ekiple Beyoğlu Belediyesi tarafından İstiklal Caddesi’nde vatandaşlara Pandemi sürecinde hizmet vermek için kurulan statları (Ücretsiz Maske, Dezenfektan dağıtımı ve Ateş ölçümünün yapıldığı stantlar) kaldırmak için girişimde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu kez de İstiklal 2020 Projesi’ kapsamında caddeye yerleştirilen Manolya ağaçlarını kaldırarak skandal bir karara imza attı. 

İstiklal Caddesi’ndeki ağaçların İBB tarafından kaldırılmasına bir tepki de MHP İl Sekreteri ve İstiklal Caddesinde esnaf olan Osman Gür’den geldi. Gür, ” Burada nostaljik tramvayımız var, aynı zamanda temizlik araçları periyodik olarak caddede temizlik faaliyetini sürdürmek zorunda. Bunun yanısıra emniyet araçları ve turizm polisi de güvenliğimiz için caddede bulunmak zorunda. Ve her şeyden önemlisi günde yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin yaya trafiğini de eklersek bu beton blokların nasıl bir garabet ve kaos yaratacağını tahmin etmek gerekir. Ama görülüyor ki bunlar hesap edilmemiş. Çok yüksek kiralarla yatırım yapan esnaf, yatırımcı bir gün dükkanına açmaya geldi ve kapısında bu ucubeleri gördü. Caddenin ortasında bu beton blokların üzerine tüneyip alkol alıp çevreyi rahatsız eden mi dersiniz, bunların üzerinde sızan mı dersiniz, hepsini bulmanız mümkün. 

İSTİKLAL CADDESİ KAOS ALANINA DÖNMEK ÜZERE

İstiklal  Caddesi’nde faaliyet gösteren tüm işyeri sahipleri istisnasız İBB’nin bu uygulamasından şikayetçi ve bunların bir an önce kaldırılmasını istiyor. Gerçekten de şöyle bir tur atmaya kalkınca neredeyse bir birine sürtünerek yürümeye çalışan insanlar, arada sıkışmış bir temizlik aracı, kendisine yol açmaya çalışan nostaljik tramvay, müzik yapmaya çalışanların sıkışmışlığı. Güzelim İstiklal Caddesi tam bir kaos alanına dönmek üzere.” dedi.

HAYDAR ALİ YILDIZ’DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

İstiklal Caddesi’ndeki ağaçların kaldırılmasına isyan eden Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın ise bu uygulama nedeniyle İBB başkanı Ekrem Imamoğlu’na tepki göstermiş, Başkan Yıldız, ” Geçtiğimiz gün pandemi döneminde yaşadığımız olaya benzer bir olay daha yaşandı. ‘İstanbul’un beklemeye vakti yok.’ diyenlerin İstiklal Caddesi’ne yine saat 4’te yıkarak gelmelerinin tek bir gerekçesi olabilir. O da kendi yönetim anlayışlarının yıkmak üzerine olduğudur. Şimdi soruyoruz gecenin saat 4’ünde yine bir baskın yapar gibi bu ağaçlardan ne istediniz?” diye sormuştu.

İlgili içerikler
Genel

İl Başkanımız Sayın Sertel Selim’den 19 Mayıs Mesajı

1 dk okuma süresi
İl Başkanımız Sayın Sertel Selim’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle yayınlamış olduğu mesaj şu şekildedir: 19 Mayıs 1919’un…
Genel

İl Başkanımız Sayın Sertel Selim'den Anneler Günü Mesajı

1 dk okuma süresi
Şefkat ve meşakkatin iz düşümüdür sevgili annelerimiz. Omuzlarına yüklenen görünmez yükler vardır. Almak isteyene benim kadar özen gösteremezsiniz diyen. Hakkını ödeyemem demek…
Genel

İl Başkanımız Sayın Sertel Selim'den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

1 dk okuma süresi
İl Başkanımız Sayın Sertel Selim’in 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle yayınlamış olduğu mesaj şu şekildedir: Engelleri aşmak, gönüllere destek olmak için;…